VII Niedziela Wielkanocna

Klaudiusz RokickiUncategorized Leave a Comment

24 MAJA 2020 R.

I. ODPOWIEDŹ EPISKOPATU ANGLII I WALII NA RZĄDOWY PLAN ZNOSZENIA RESTRYKCJI ZWIĄZANYCH Z COVID-19:

Czas i forma otwarcia kościołów to sprawa bardzo delikatna i dotykająca potrzeb duchowych. Dokumenty i oświadczenia rządowe ich nie uwzględniają.

Przedstawione dzisiaj stanowisko rządu zawiera następujące kroki, mające na celu otwarcie kościołów najszybciej jak to możliwe: ustanowienie grupy roboczej ds. miejsc kultu, współdziałającej z interesariuszami w celu zabezpieczenia obiektów przed COVID-19; oraz wzięcie pod uwagę doświadczeń z innych krajów, gdzie kościoły zostały otwarte w celach kultu.

W dialogu z rządem, Kościół katolicki będzie kontynuował swoje zaangażowanie w ten proces i już przedstawił, zgodny z wytycznymi zdrowia publicznego, szczegółowy plan otwarcia kościołów na modlitwę indywidualną.

Kościół jest gotów odegrać znaczącą rolę w w/w grupie roboczej, przyjmując że wpłynie to na ewentualne przyspieszenie korzystania z kościołów w celach modlitwy indywidualnej, co stanowi pierwszy bezpieczny krok w kierunku modlitwy zbiorowej.

(Szczegóły na stronie www.cbcew.org.uk)

Aktualizacja (14 maja):

O obecnej sytuacji w Kościele na Wyspach i krokach, które Kościół Katolicki zamierza podjąć w najbliższym czasie mówi Kardynał Nichols w wywiadzie dla Radio 4’s Today Programme:

(Tekst wywiadu dostępny na www.cbcew.org.uk)

II. OGŁOSZENIA PARAFIALNE:

(1) ZMIANA TERMINÓW BIERZMOWANIA I PIERWSZYCH KOMUNII: Niestety z informacji, które otrzymujemy wynika, że kościoły mogą pozostać zamknięte do początku lipca. Modlimy się, aby tak nie było, jednak musimy odwołać planowane daty sakramentu bierzmowania i I Komunii Świętej. Nową datę BIERZMOWANIA ustalimy najprawdopodobniej na wrzesień. PIERWSZĄ KOMUNIĘ również planujemy po okresie wakacyjnym, z tym, że możliwe byłoby wcześniejsze przyjęcie I Komunii dla mniejszych grup dzieci, gdyby tego pragnęli rodzice, jednak z pewnością nie wcześniej niż w sierpniu.

(2) NIESZPORY ONLINE: W tym tygodniu będziemy kontynuowali naszą modlitwę NIESZPORAMI ZA ZMARŁYCH. Modlimy się w nich za zmarłych w wyniku pandemii COVID-19 oraz w intencji osób znajdujących się w stanie ciężkim i krytycznym. Transmisja z Nieszporów o godzinie 17:00. Prosimy, aby imiona osób, które chcecie polecić naszej modlitwie przesyłać na adres mailowy parafii – office@gmail.com.

(3) NADCHODZĄCE UROCZYSTOŚCI: W następną niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W oczekiwaniu na Ducha Świętego nagranie:

(4) NABOŻEŃSTWA MAJOWE: Litanię Loretańską śpiewamy każdego dnia po różańcu w czasie wieczornej transmisji online.

(5) MŁODZI KANDYDACI DO BIERZMOWANIA. Jak wiecie data bierzmowania uległa zmianie. Termin bierzmowania będzie podany w późniejszym czasie. Termin egzaminów podamy wtedy, gdy ustalimy NOWĄ DATĘ BIERZMOWANIA. Pytania do egzaminów w formacie PDF są dostępne do pobrania z naszej strony – link.

(6) WSPARCIE DLA PARAFII: Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają finansowo parafię w tym trudnym czasie. Można to uczynić poprzez wpłatę na konto parafialne. Stosowne dane można znaleźć na naszej stronie głównej (poniżej w rubryce: “KONTO PARAFII”). Bardzo dziękujemy za tę pomoc.

(7) INTENCJE MSZALNE można zamawiać drogą mailową lub telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej. Na stronie głównej (poniżej) są podane sposoby w jaki sposób przekazać STYPENDIA ZA INTENCJE MSZALNE.

III. FUNKCJONOWANIE PARAFII W TRAKCIE PANDEMII:

Konferencja Biskupów Anglii i Walii wydała wytyczne (19.03.2020 – PDF; 27.03.2020 r. – PDF) odnośnie funkcjonowania Kościoła i sprawowania Liturgii w czasie PANDEMII KORONAWIRUSA. Kierując się tymi wytycznymi informujemy, że w naszej parafii obowiązują następujące zasady:

(1) KOŚCIÓŁ JEST ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA! Decyzją Rządu od 24 marca kościoły jako miejsca publicznych zgromadzeń muszą pozostawać zamknięte.

(2) MSZE ŚWIĘTE ODPRAWIAJĄ TYLKO KSIĘŻA, BEZ UDZIAŁU WIERNYCH. Biskupi udzielili wszystkim wiernym dyspensy na czas pandemii od udziału w mszy świętej w niedziele i w święta nakazane. Ze względu na powyższy zakaz, msze święte są transmitowane na żywo z naszego kościoła parafialnego w następującym porządku:

w dni powszednie:
20:00 – msza święta z modlitwą w intencjach powierzonych nam na dany dzień tygodnia, a po niej: Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Litania Loretańska i Apel Jasnogórski.

w niedziele:
9:00 – msza święta z modlitwą w intencjach powierzonych nam na godziny: 8:30, 10:00, 11:30 i 13:00, a po mszy Litania Loretańska
20:00 – msza święta z modlitwą w intencjach powierzonych nam na godziny: 14:30, 17:15, 19:00 i 20:30, a po mszy: Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Litania Loretańska i Apel Jasnogórski.

(3) NIE MA OBECNIE SPOWIEDZI POZA SKRAJNYMI PRZYPADKAMI. KAPŁAN NIE MOŻE ODWIEDZAĆ CHORYCH NA KORONAWIRUSA LUB PRZECHODZĄCYCH KWARANTANNĘ! Można jednak korzystać z niesakramentalnych dróg zyskiwania odpuszczenia grzechów lekkich (w artykułach: link i link możesz się dowiedzieć, co gładzi grzechy powszednie). W przypadku gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem można też wzbudzić tzw. ŻAL DOSKONAŁY (pobierz krótką instrukcję), który skutkuje odpuszczeniem grzechów ciężkich. Zachęcamy ponadto do MODLITWY oraz korzystania z ODPUSTÓW specjalnie wyznaczonych na ten czas przez Stolice Apostolską.

(4) KANCELARIA PARAFIALNA JEST DOSTĘPNA WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE I MAILOWO W GODZINACH JEJ URZĘDOWANIA. Można zamawiać intencje mszalne czy to mailowo, czy też telefonicznie.

(5) SAKRAMENTY: chrztu, I spowiedzi, I Komunii świętej, bierzmowania i małżeństwa oraz msze pogrzebowe zostają ODŁOŻONE do czasu ustania epidemii.

(6) WSZYSTKIE SPOTKANIA religijnych grup formacyjnych, grup samopomocowych oraz innych grup spotykających się w naszej parafii zostają ODWOŁANE do czasu ustania epidemii.

(7) POWYŻSZE ZASADY BĘDĄ AKTUALIZOWANE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *